Според древно вярване, трябва да имаме закуска като на крал, вечерята да споделим с някого, а обяда да дадем на беден човек. Въпреки това, реалността е малко по-различна, значение за здравето има качеството, а не количеството. Какво трябва да ядем на закуска? Какви продукти трябва да слагаме в сутрешното си меню?
1. Зърнена закуска
Зърнената закуска е несъмнено един от най-големите източници на фибри. Освен това, има малки количества захар. За закуска можем да ядем не само овесени ядки, но и ечемик, ръж, пшеница и пшенични люспи.
2. Пълнозърнест хляб
За разлика от белия хляб, пълнозърнестият хляб и сухарите съдържат много повече въглехидрати, фибри, витамини и минерали.
3. Гръцки йогурт
Всички видове йогурт са източник на протеини и калций, а най-хубавото е, че вкусът им наподобява този на плодове, ядки и изсушени плодове.
4. Яйца
Яйцата са богати на протеини и са нискокалорична закуска с много наситени мазнини, витамини (D, E, K, B6) и калций. Яйца за засука имат допълнително предимство заради големите количества антиоксиданти.
5. Свежи плодове
Какви плодове трябва да консумираме на закуска? На първо място, банани (източник на витамини и минерали), ягоди (богати на витамин С и фибри), горски плодове (богати на антиоксиданти, особено боровинки) и киви (пълни с витамин С, фибри и калий). Можем да изброим почти всеки плод заради свойствата му, въпреки това вероятно трябва да се откажете от цитруси, защото са богати на захар.
6. Портокалов сок
Сред всички цитруси, портокаловият сок е гордо изключение пълно с витамини (като така важният витамин D). Най-добре е прясно изтискан, 100% натурален портокалов сок.
7. Пшенични зародиши
Кълнове за закуска? Защо не? Тези от пшеница са богати на витамин Е и фолиева киселина. Може да ги добавите към Вашия гръцки йогурт или да ги сложите на сандвич.
8. Ленено семе
Смляното ленено семе (внимание – стомахът не може да преработи целите семена на лена) е незаменим източник на омега-3 мастни киселини, фибри и противоракови антиоксиданти.
9. Чай
Една чаша чай сутрин със закуската може да достави големи количества антиоксиданти. Катехинът съдържащ се в чая има допълнително влияние върху имунната система. Най-добър, разбира се, е зеленият чай.
10. Кафе
Асоциираме кафето с неговите вредни ефекти, въпреки че не е изцяло истина. Всъщност една чаша кафе на закуска намалява шанса за диабет, забавя процеса на стареене, намалява нивата на холестерола и е източник на антиоксиданти.
Вашият коментар